jak pisać teksty seo - poradnik

  • Share

W dobie nieustannie zmieniających się algorytmów wyszukiwarek napisanie dobrego tekstu SEO stanowi nie lada wyzwanie dla każdego copywritera. Podjęcie się tego niełatwego zadania może przynieść jednak efekty w postaci wyższych pozycji stron internetowych w wynikach wyszukiwania.

Pisanie jednocześnie dla użytkownika oraz wyszukiwarki wymaga uwzględnienia w tekście wielu elementów. Poniżej omówiliśmy najważniejsze z nich.

Zanim przejdziemy do wyboru słów kluczowych zobacz jak wygląda wzór na SEO tekst i jakie ma mieć elementy: 

 

skuteczny tekst SEO

 

 

Wybierz słowa kluczowe

Pierwszym krokiem do stworzenia dobrego tekstu SEO jest analiza słów kluczowych. Zakładając, że już znasz temat artykułu i wiesz, o czym będziesz pisać oraz co chcesz w ten sposób osiągnąć, możesz przystąpić do wybrania odpowiednich słów kluczowych.

Jak to zrobić?

Jeśli nie masz dostępu do narzędzi takich jak Ahrefs czy SEMRush, a Twoja strona nie ma jeszcze za dużo ruchu, znalezienie słów kluczowych, które warto wykorzystać, będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe.

 

skuteczny tekst SEO

 

Pomyśl o tym, w jaki sposób będą Cię szukać Twoi odbiorcy. Zrób burzę mózgów i spisz wszystkie pomysły, a potem otwórz Google i sprawdź podpowiedzi jakie robi Google dla wybranego słowa kluczowego.

 

skuteczny tekst SEO

 

Wybierz się na strony konkurencji i je zweryfikuj. Jeśli duzi gracze w Twojej branży piszą na jakieś tematy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiedzą, co robią, a ich decyzje poparte są analizą danych, do których Ty (jeszcze) nie masz dostępu.

Jeśli Twoja strona ma już trochę ruchu z wyników wyszukiwania, pomysłów na treści możesz szukać w Google Search Console. Na początek skup się na frazach, które mają sporo wyświetleń, ale mało kliknięć, a potem albo stwórz nowe treści, albo zoptymalizuj już istniejące.

 

 

To oczywiście spore uproszczenie, ale temat wyłuskiwania prawdziwych perełek z danych GSC to temat rzeka, który zasługuje na zupełnie osobny artykuł.

Wskazówka:

2-3 słowa kluczowe – tyle wystarczy Ci do stworzenia dobrego tekstu SEO. Skup się zwłaszcza na odmianach oraz synonimach głównego słowa kluczowego.

Przy wybieraniu słów kluczowych pamiętaj też o tych z długim ogonem (tzw. long tail). Te dłuższe często sprawdzą się dobrze jako podtytuły w Twoim tekście. Być może zainspirują Cię one do rozwinięcia danego tematu.

Pisząc tekst, zwróć uwagę na częstotliwość słów kluczowych. Każde z nich powinno się pojawić w tekście kilkukrotnie, ale rozmieszczaj je z umiarem. Jeżeli użyjesz ich zbyt wiele, tekst będzie mało przyjazny, przez co może on wywołać niesmak u czytelnika. Samo Google też potrafi kręcić nosem na przeoptymalizowane treści – więc zachowaj umiar!

Zanim zaczniesz pracę nad tekstem…

Wiesz już, co napiszesz i jaki jest cel tekstu. Przystępując do pisania, zadbaj o styl dopasowany do oczekiwań użytkowników. Wszystko zależy od tego, czy treść ma być bardziej informacyjna czy perswazyjna. Odpowiedz sobie na to pytanie, jeszcze zanim rozpoczniesz pracę.

Zbuduj szkielet artykułu.

Przejrzysta struktura tekstu na Twojej stronie ułatwi jego odbiór. Być może zyskasz dzięki temu nowych czytelników oraz klientów, którzy chętniej będą do Ciebie wracać.

Rozpocznij pisanie

Gdy zaczynasz, skup się na zaplanowanej wcześniej strukturze. Stosuj krótkie akapity, podkreślaj ważne informacje, np. wykorzystując pogrubienie lub wypunktowania. Przejrzysty tekst ma większe szanse zmobilizować odbiorców do dalszego czytania, a nawet do powrotu na Twoją stronę w przyszłości.

Wskazówka:

Jeśli chcesz poprawić swój styl pisania, niezależnie od tego, jakie rodzaje tekstów piszesz, dużo czytaj!

Przyciągaj czytelników, stosując krótkie, chwytliwe tytuły (np. „Co to jest tekst SEO?” lub „5 sposobów na promocję Twojej firmy w sieci”) oraz leady zachęcające do przeczytania całego artykułu. W tytule dobrze jest umieścić najważniejsze słowo kluczowe nie tylko ze względu na Google, ale także ze względu na czytelnika – w ten sposób na pierwszy rzut oka dowie się, o czym jest artykuł. 

Pamiętaj, że każdy dobry tekst SEO musi być unikalny. Skopiowanie tekstu innego autora nie tylko przynosi marne efekty, ale przede wszystkim jest kradzieżą.  

Jaka jest optymalna długość dobrego tekstu SEO?

Wyszukiwarka Google lubi długie artykuły, ale w pierwszej kolejności należy uwzględnić specyfikę opisywanego tematu. Być może wyczerpiesz poruszane zagadnienie w krótkim tekście – krótszym niż 2500 znaków ze spacjami. Nie warto wówczas dodawać do niego zbędnych wątków, które mogą zaburzyć cel Twojego artykułu, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na odczucia użytkowników i przejrzystość samego tekstu. Pamiętaj, nikt nie lubi lania wody!

Wskazówka:

Piszesz dłużej – zrób sobie chwilę przerwy! Wrócisz ze świeżym umysłem i nowymi pomysłami.

 

Korekta tekstu

Napisany przez Ciebie tekst to szkic, nie bój się go poprawiać, usuwać z niego wybrane fragmenty czy dopisywać nowe. Rozpocznij ten etap od czytania, zwracając przy tym uwagę na gramatykę oraz ogólną pisownię. Pamiętaj także o budowie tekstu, sprawdź, czy jest on logiczny i łatwy w odbiorze, czy zostały w nim umieszczone wszystkie słowa kluczowe. Twój tekst jest już gotowy? Przed publikacją pozwól go komuś przeczytać i poproś o wyrażenie opinii lub – jeśli nie masz takiej opcji – sam wróć do teksu kolejnego dnia. Ułatwi Ci to odnalezienie pominiętych wcześniej błędów i wprowadzenie koniecznych zmian.

 

Zanim opublikujesz swój tekst…

Niezależnie od tego, jaki to będzie rodzaj tekstu (np. artykuł, opis produktu czy kategorii) ulepsz go pod kątem SEO. Dodaj zdjęcia z atrybutami alt, w których umieścisz słowa kluczowe, a w treści umieść linki do innych tekstów na Twojej stronie, które są powiązane z poruszanym przez Ciebie zagadnieniem lub są jego uzupełnieniem.  np. Pozycjonowanie i optymalizacja stron - poradnik jak skutecznie wykorzystać 25 czynników rankingowych

Nie zapomnij także o przygotowaniu opisu meta z najważniejszym słowem kluczowym. Ten krótki tekst jest widoczny w wyszukiwarce – dzięki niemu użytkownik widzi, co znajduje na danej stronie.

Pisząc tekst SEO, weź pod uwagę wszystkie powyższe punkty i postaraj się napisać go tak, aby był on jak najlepszy pod kątem merytorycznym i językowym. Pisz przyjaźnie nie tylko dla wyszukiwarek, ale przede wszystkim dla użytkowników.

Polecamy inne artykuły: