REPUTACJA domeny jako jeden z najważniejszych czynników rankingowych w Google

  • Share

REPUTACJA domeny jako jeden z najważniejszych czynników rankingowych w Google

Dawno temu gdy złapanie filtra od Google było na porządku dziennym,  zastanawiałem się dlaczego niektóre serwisy są odporne na negatywne zewnętrzne  działanie BHS za pomocą których można było się pozbyć "konkurencji" z wyników wyszukiwania Google. Eureką też nie było że "stare" domeny były bardziej odporniejsze od tzw. „świeżaków”  wiec zacząłem się interesować tzw. pojęciem Domain Trust Rank 

Optymalizacja pod reputacje domeny

 

Czym jest Domain Trust Rank? 

Domain trust rank - jest jednorożcem SEO, tzn. wszyscy o nim mówią ale nikt Go nie widział. Nigdzie nie ma oficjalnych informacji na ten temat jedynie możemy domniemywać  że jest to cały szereg czynników które składają się na "zaufanie domeny" w oczach Google. Możliwe kryteria które można uwzględnić to: 

  • Page rank -  tak tak dobrze słyszeliście Page rank ;) 
     
  • Wiek domeny - jeżeli domena ma ciągłość w swojej historii to w mojej ocenie jeden z ważniejszych czynników rankingowych. Jednym słowem domena jest jak wino ;) 
     
  • Jakość linków przychodzących - o profilu i jakość linków można poświęcić wiele stron dyskusji ale krótko mówiąc: im więcej linków, tym lepiej gdzie istotną rolę odgrywają linki z witryn o wysokiej jakości. 
     
  • Jakość treści - tutaj mogę uchylić rąbka tajemnicy, że nie chodzi tylko o unikalny tekst nigdzie wcześniej publikowany ale także o pixele które mają większe znaczenie niż unikalny tekst ;) 
     
  • Opinie użytkowników -  oceny i recenzje użytkowników zwiększają  Domain Trust 
     
  • Social media -  prowadzenie profli nie ma bezpośredniego wpływy na pozycjonowanie strony ale ma wpływ na Domain Trust
     
  • Informacje na temat właściciela strony internetowej  - jeśli właściciel ukrywa swoje dane rejestracyjne, to wskazuje to na podejrzaną stronę internetową.
     
  • Współczynnik odrzuceń (bounce rate) - jeżeli wchodzący zbyt szybko opuszczają stronę jest to sygnał dla Google że coś jest nie tak wiec strona traci zaufanie, z tym parametrem jest związana kolejna moja zawodowa tajemnica której niestety ale nie zdradzę ;) 
     
  • Ilość sesji na użytkownika - bardzo ważny czynnik pokazujący że użytkownicy spędzają swój cenny czas na przeglądanie serwisu co powoduje że zaufanie do domeny jest większe - przeciwieństwo do współczynnika odrzuceń
     
  • Współczynnik klikalności (CTR) - nie będziemy się tu rozpisywać jedynie zacytuje co na ten temat twierdzi Google: "Na sam ranking wpływ mają dane kliknięcia. Jeśli odkryjemy, że dla konkretnego zapytania, hipotetycznie, 80 procent ludzi klika wynik nr 2, a tylko 10 procent klika wynik nr 1, po pewnym czasie dochodzimy do wniosku, że prawdopodobnie wynik 2 jest tym, czego ludzie chcą . Więc zmienimy to."
     
  • Wyszukiwanie brandowe - w mojej ocenie jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na Domain Trust 

Wiec skoro teoretycznie wiemy jak poprawić Domain Trust to nic nie stoi na przeszkodzie żeby to zrobić ;) Niestety samo SEO jest holistyczną praktyką, i oprócz technicznego SEO i nie da się zagwarantować że to co wyjdzie na jednej domenie wyjdzie na kolejnej to jednak jest parę elementów, które niemal zawsze spowodują wzrost w rankingu pozycji.

 

Optymalizacja pod Czynnik Reputacji Domeny

W oparciu o analizę informacji na temat Domain Trust znalazłem "dziurkę" którą nazwałem sobie Czynnik Reputacji Domeny (CRD) . Efekty są widoczne do 30 dni od podjęcia działań (wiec jeśli ktoś nie widzi efektów u siebie w ciągu 60 czy 90 dni oznacza ze firma nic nie robi lub leci w bambuko) i przedstawiają się tak:

CASE 1 

 

CASE 2 

 

CASE 3 

 

Widok statystyk dla ruchu z Google rok do roku

 

Widok wejść z Google Search za ostatnie 16mc 

 

Statystyka wejść od roku 2017 z Google

 

Wynik ecommerce

 

Wiec jeżeli masz stary i duży serwis lub sklep internetowy a nie masz czasu na analizy i szukanie tej "dziurki" zapraszam do kontaktu przez formularz na stronie https://xann.net/kontakt . :) 

 

Optymalizacją strony pod reputację domeny

 

 

Nasze inne polecane poradniki: